  • B41044A9226M
B41044A9226M
advertisement
Manufacturer No:
B41044A9226M
Manufacturer:
TDK Electronics Inc.
HK JDW NO:
258-B41044A9226M
Package:
Radial, Can
Datasheet:
B41044A9226M
Description:
B41044 22μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 0.315Dia 8.00mm Polar Radial, Can
Step5Bar-code shipping tag
B41044A9226M
    Bulk
  • Series
    B41044
  • Size / Dimension
    0.315Dia 8.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
    EAR99
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    100V
  • Capacitance
    22μF
  • Packing Method
    AMMO PACK; TAPE
  • Operating Temperature (Max)
    105°C
  • Operating Temperature (Min)
    -40°C
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Lead Spacing
    0.138 3.50mm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    100V
  • Lifetime @ Temp
    3000 Hrs @ 105°C
  • Polarization
    Polar
  • Tan Delta
    0.08
  • Impedance
    600mOhm
  • Ripple Current @ High Frequency
    224mA @ 100kHz
  • Height Seated (Max)
    0.512 13.00mm