  • B41231C3479M000
B41231C3479M000
advertisement
Manufacturer No:
B41231C3479M000
Manufacturer:
EPCOS
HK JDW NO:
3410-B41231C3479M000
Package:
Aluminum
Datasheet:
Description:
47mF Capacitor 20% Bulk 6.62A 10mm Aluminum
Quantity:
In Stock : 14451
Step5Bar-code shipping tag
B41231C3479M000
    Select All
  • Lifecycle Status
    PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Through Hole
  • Package / Case
    Aluminum
  • Number of Pins
    2
  • Tolerance
    20%
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Snap in
  • ECCN Code
    EAR99
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Capacitance
    47mF
  • Voltage - Rated DC
    10V
  • Lead Pitch
    10mm
  • Polarity
    POLARIZED
  • Lead Diameter
    800 μm
  • Leakage Current
    9.4mA
  • Ripple Current
    6.62A
  • Test Frequency
    120Hz
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Tan Delta
    0.5
  • Dissipation Factor
    0.5 %
  • Diameter
    35mm
  • Length
    30mm