  • B41252C8338M002
B41252C8338M002
advertisement
Manufacturer No:
B41252C8338M002
Manufacturer:
TDK Electronics Inc.
HK JDW NO:
258-B41252C8338M002
Package:
Radial, Can - Snap-In - 3 Lead
Datasheet:
B41252C8338M002
Description:
B41252 3300μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.181Dia 30.00mm -40°C~105°C Polar Radial, Can - Snap-In - 3 Lead
Quantity:
In Stock : 12131
Step5Bar-code shipping tag
B41252C8338M002
    Select All
  • Lifecycle Status
    PRODUCTION (Last Updated: 2 months ago)
  • Factory Lead Time
    36 Weeks
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can - Snap-In - 3 Lead
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    B41252
  • Size / Dimension
    1.181Dia 30.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Active
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    63V
  • Capacitance
    3300μF
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Polarization
    Polar
  • Ripple Current @ Low Frequency
    2.48A @ 120Hz
  • Height Seated (Max)
    1.260 32.00mm