  • B41456B4100M
B41456B4100M
advertisement
Manufacturer No:
B41456B4100M
Manufacturer:
EPCOS
HK JDW NO:
3410-B41456B4100M
Package:
Radial
Datasheet:
Description:
100mF Capacitor 20% Bulk 14A 22.1996mm Radial
Quantity:
In Stock : 120
Step5Bar-code shipping tag
B41456B4100M
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Chassis Mount, Screw
  • Package / Case
    Radial
  • Terminal Shape
    LUG
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Aluminium
  • Packaging
    Bulk
  • Tolerance
    20%
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Screw
  • ECCN Code
    EAR99
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Capacitance
    100mF
  • Voltage - Rated DC
    16V
  • Packing Method
    Cardboard
  • Lead Pitch
    22.1996mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    5mOhm
  • Polarity
    Polar
  • Voltage
    16V
  • Ripple Current
    14A
  • Test Frequency
    100Hz
  • Life (Hours)
    12000 hours
  • Impedance
    8.2mOhm
  • Ripple Current (AC)
    14A
  • Diameter
    51.6mm
  • Height
    80.7mm
  • Height Seated (Max)
    80.6958mm
  • Length
    80.7mm