  • B41456B5339M
B41456B5339M
advertisement
Manufacturer No:
B41456B5339M
Manufacturer:
EPCOS
HK JDW NO:
3410-B41456B5339M
Package:
Radial
Datasheet:
Description:
33mF Capacitor 20% Bulk 10A 12.7mm Radial
Step5Bar-code shipping tag
B41456B5339M
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Chassis Mount
  • Package / Case
    Radial
  • Terminal Shape
    LUG
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Packaging
    Bulk
  • Tolerance
    20%
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Voltage - Rated
    25V
  • Capacitance
    33mF
  • Packing Method
    Cardboard
  • Lead Pitch
    12.7mm
  • Operating Temperature (Max)
    85°C
  • Operating Temperature (Min)
    -40°C
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    19mOhm
  • Polarity
    Polar
  • Ripple Current
    10A
  • Life (Hours)
    12000 hours
  • Impedance
    15mOhm
  • Diameter
    35.7mm
  • Height Seated (Max)
    81.7118mm
  • Length
    80.7mm