  • B41458B9478M
B41458B9478M
advertisement
Manufacturer No:
B41458B9478M
HK JDW NO:
3410-B41458B9478M
Package:
Radial
Datasheet:
Description:
4.7mF Capacitor 20% 6.7A 12.7mm Radial
Step5Bar-code shipping tag
B41458B9478M
  • Voltage - Rated DC
    100V
  • Lead Pitch
    12.7mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    40mOhm
  • Polarity
    Polar
  • Voltage
    100V
  • Ripple Current
    6.7A
  • Test Frequency
    100Hz
  • Life (Hours)
    12000 hours
  • Impedance
    35mOhm
  • Diameter
    35.7mm
  • Height
    80.7mm
  • Height Seated (Max)
    81.7118mm
  • Length
    80.7mm
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Mount
    Chassis Mount, Stud
  • Package / Case
    Radial
  • Terminal Shape
    LUG
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Tolerance
    20%
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Capacitance
    4.7mF