  • B41505A0108M000
B41505A0108M000
advertisement
Manufacturer No:
B41505A0108M000
Manufacturer:
EPCOS
HK JDW NO:
3410-B41505A0108M000
Package:
Aluminum
Datasheet:
Description:
1mF Capacitor 20% 1.3A 10mm Aluminum
Quantity:
In Stock : 17093
Step5Bar-code shipping tag
B41505A0108M000
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Lifecycle Status
    PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
  • Package / Case
    Aluminum
  • Surface Mount
    NO
  • Mounting Feature
    THROUGH HOLE MOUNT
  • Number of Pins
    2
  • Tolerance
    20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Snap in
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Additional Feature
    STANDARD: IEC60384-4
  • Capacitance
    1mF
  • Voltage - Rated DC
    80V
  • Packing Method
    BULK
  • Lead Pitch
    10mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    125mOhm
  • Polarity
    POLARIZED
  • Lead Diameter
    800 μm
  • Leakage Current
    0.81549mA
  • Ripple Current
    1.3A
  • Test Frequency
    100Hz
  • Life (Hours)
    5000 hours
  • Dissipation Factor
    0.06 %
  • Diameter
    25mm
  • Length
    25mm