  • B41505A6688M2
B41505A6688M2
advertisement
Manufacturer No:
B41505A6688M2
HK JDW NO:
3410-B41505A6688M2
Package:
Radial
Datasheet:
Description:
6.8mF Capacitor 20% 2.9A 10.0076mm Radial
Step5Bar-code shipping tag
B41505A6688M2
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Tolerance
    20%
  • Termination
    Snap in
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Voltage - Rated
    50V
  • Capacitance
    6.8mF
  • Lead Pitch
    10.0076mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    33mOhm
  • Polarity
    Polar
  • Ripple Current
    2.9A
  • Life (Hours)
    5000 hours
  • Impedance
    35mOhm
  • Diameter
    30mm
  • Height
    50mm
  • Height Seated (Max)
    51.9938mm