  • B41550E4100Q
B41550E4100Q
advertisement
Manufacturer No:
B41550E4100Q
Manufacturer:
EPCOS
HK JDW NO:
3410-B41550E4100Q
Package:
Radial
Datasheet:
Description:
100mF Capacitor 30% Bulk 19A 28.4988mm Radial
Step5Bar-code shipping tag
B41550E4100Q
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Chassis Mount
  • Package / Case
    Radial
  • Terminal Shape
    BINDING POST
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Packaging
    Bulk
  • Tolerance
    30%
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Voltage - Rated
    16V
  • Capacitance
    100mF
  • Terminal Pitch
    28.5mm
  • Reference Standard
    IEC60384-4
  • Lead Pitch
    28.4988mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    10mOhm
  • Polarity
    Polar
  • Ripple Current
    19A
  • Life (Hours)
    20000 hours
  • Impedance
    9mOhm
  • Diameter
    64.3mm
  • Height Seated (Max)
    106.7054mm
  • Length
    105.7mm