  • B41560A5100M000
B41560A5100M000
advertisement
Manufacturer No:
B41560A5100M000
HK JDW NO:
3410-B41560A5100M000
Description:
100mF Capacitor 20% 15A
Quantity:
In Stock : 11210
Step5Bar-code shipping tag
B41560A5100M000
    Select All
  • Lifecycle Status
    PRODUCTION (Last Updated: 2 months ago)
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    LUG
  • Mounting Feature
    CHASSIS MOUNT
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Tolerance
    20%
  • Pbfree Code
    yes
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Capacitance
    100mF
  • Voltage - Rated DC
    25V
  • Packing Method
    Cardboard
  • Terminal Pitch
    22.2mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    4.7mOhm
  • Polarity
    POLARIZED
  • Ripple Current
    15A
  • Life (Hours)
    3000 hours
  • Diameter
    51.6mm
  • Height
    105.7mm