  • B41570E9338Q
B41570E9338Q
advertisement
Manufacturer No:
B41570E9338Q
HK JDW NO:
3410-B41570E9338Q
Package:
Radial
Datasheet:
Description:
3.3mF Capacitor 30% Bulk 8A 12.7mm Radial
Step5Bar-code shipping tag
B41570E9338Q
    Select All
  • Mount
    Chassis Mount
  • Package / Case
    Radial
  • Terminal Shape
    BINDING POST
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Packaging
    Bulk
  • Tolerance
    30%
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Voltage - Rated
    100V
  • Capacitance
    3.3mF
  • Reference Standard
    IEC60384-4
  • Lead Pitch
    12.7mm
  • Operating Temperature (Max)
    105°C
  • Operating Temperature (Min)
    -55°C
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    37mOhm
  • Polarity
    Polar
  • Ripple Current
    8A
  • Life (Hours)
    10000 hours
  • Impedance
    24mOhm
  • Diameter
    35.7mm
  • Height Seated (Max)
    106.7054mm
  • Length
    105.7mm