  • B41580A7220M003
B41580A7220M003
advertisement
Manufacturer No:
B41580A7220M003
HK JDW NO:
3410-B41580A7220M003
Package:
Aluminum
Datasheet:
Description:
220mF Capacitor 20% 49A 31.7mm Aluminum
Step5Bar-code shipping tag
B41580A7220M003
    Select All
  • Lifecycle Status
    PRODUCTION (Last Updated: 2 months ago)
  • Package / Case
    Aluminum
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    BINDING POST
  • Mounting Feature
    STUD MOUNT
  • Tolerance
    20%
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Screw
  • ECCN Code
    EAR99
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Capacitance
    220mF
  • Voltage - Rated DC
    40V
  • Packing Method
    BULK
  • Lead Pitch
    31.7mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    5mOhm
  • Polarity
    POLARIZED
  • Ripple Current
    49A
  • Test Frequency
    100Hz
  • Life (Hours)
    3000 hours
  • Diameter
    76.9mm
  • Length
    143.2mm