  • B41689A5198Q001
B41689A5198Q001
advertisement
Manufacturer No:
B41689A5198Q001
Manufacturer:
EPCOS
HK JDW NO:
3410-B41689A5198Q001
Package:
Axial
Datasheet:
Description:
1.9mF Capacitor 30% Bulk 5.5A Axial
Step5Bar-code shipping tag
B41689A5198Q001
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Lifecycle Status
    PRODUCTION (Last Updated: 2 months ago)
  • Mount
    Through Hole
  • Package / Case
    Axial
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Packaging
    Bulk
  • Tolerance
    30%
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Capacitance
    1.9mF
  • Voltage - Rated DC
    25V
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    52mOhm
  • Ripple Current
    5.5A
  • Life (Hours)
    10000 hours
  • Impedance
    27mOhm
  • Lead/Base Style
    Straight
  • Diameter
    20mm
  • Height
    29mm
  • Length
    29.0068mm