  • B41691A5208Q007
B41691A5208Q007
advertisement
Manufacturer No:
B41691A5208Q007
Manufacturer:
EPCOS
HK JDW NO:
3410-B41691A5208Q007
Package:
Axial
Datasheet:
B41691A5208Q007
Description:
2mF Capacitor 30% 14.2A Axial
Step5Bar-code shipping tag
B41691A5208Q007
  • Package / Case
    Axial
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Mounting Feature
    THROUGH HOLE MOUNT
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Tolerance
    30%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    no
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
    150°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Additional Feature
    STANDARD: IEC60384-4
  • Capacitance
    2mF
  • Voltage - Rated DC
    25V
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    50mOhm
  • Polarity
    POLARIZED
  • Lead Diameter
    1 mm
  • Leakage Current
    0.304mA
  • Ripple Current
    14.2A
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Diameter
    18mm
  • Length
    39mm