  • B41789A8277Q001
B41789A8277Q001
advertisement
Manufacturer No:
B41789A8277Q001
HK JDW NO:
3410-B41789A8277Q001
Package:
Radial
Datasheet:
Description:
270μF Capacitor 30% Bulk 3.2A 21.4884mm Radial
Step5Bar-code shipping tag
B41789A8277Q001
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Weight
    7.399991g
  • Packaging
    Bulk
  • Tolerance
    30%
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Soldering
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Capacitance
    270μF
  • Voltage - Rated DC
    63V
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Lead Pitch
    21.4884mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    218mOhm
  • Polarity
    Polar
  • Ripple Current
    3.2A
  • Life (Hours)
    10000 hours
  • Impedance
    63mOhm
  • Diameter
    16mm
  • Height Seated (Max)
    51.5112mm
  • Length
    25mm