  • B41789K7687Q001
B41789K7687Q001
advertisement
Manufacturer No:
B41789K7687Q001
Manufacturer:
TDK Electronics Inc.
HK JDW NO:
258-B41789K7687Q001
Package:
Radial, Can
Datasheet:
B41789K7687Q001
Description:
B41789 680μF Capacitor -10% +30% Bulk Through Hole 4.4A 0.709Dia 18.00mm -55°C~125°C Polar 18.4912mm Radial, Can
Step5Bar-code shipping tag
B41789K7687Q001
    Select All
  • Factory Lead Time
    32 Weeks
  • Lifecycle Status
    PRODUCTION (Last Updated: 2 months ago)
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Weight
    9.300004g
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    B41789
  • Size / Dimension
    0.709Dia 18.00mm
  • Tolerance
    -10% +30%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Soldering
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Applications
    Automotive
  • Voltage - Rated
    40V
  • Capacitance
    680μF
  • Voltage - Rated DC
    40V
  • Lead Pitch
    18.4912mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    105mOhm @ 100Hz
  • Polarity
    Polar
  • Lead Spacing
    0.728 18.50mm
  • Lifetime @ Temp
    10000 Hrs @ 125°C
  • Ripple Current
    4.4A
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    10000 hours
  • Impedance
    41mOhms
  • Ripple Current @ High Frequency
    4.4A @ 10kHz
  • Diameter
    18mm
  • Height Seated (Max)
    1.063 27.00mm
  • Length
    25mm