  • B41821A6476M
B41821A6476M
advertisement
Manufacturer No:
B41821A6476M
Manufacturer:
EPCOS
HK JDW NO:
3410-B41821A6476M
Description:
47μF Capacitor 20% Bulk 155mA 2.4892mm Radial
Step5Bar-code shipping tag
B41821A6476M
    Radial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Packaging
    Bulk
  • Tolerance
    20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Voltage - Rated
    50V
  • Capacitance
    47μF
  • Lead Pitch
    2.4892mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    4.2Ohm
  • Polarity
    Polar
  • Leakage Current
    0.0235mA
  • Ripple Current
    155mA
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Tan Delta
    0.12
  • Diameter
    6.3mm
  • Height
    11mm
  • Height Seated (Max)
    11.9888mm