  • B41821A6686M000
B41821A6686M000
advertisement
Manufacturer No:
B41821A6686M000
Manufacturer:
TDK Electronics Inc.
HK JDW NO:
258-B41821A6686M000
Package:
Radial, Can
Datasheet:
B41821A6686M000
Description:
B41821 68μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 190mA 0.315Dia 8.00mm -40°C~85°C Polar Radial, Can
Step5Bar-code shipping tag
B41821A6686M000
    Select All
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    B41821
  • Size / Dimension
    0.315Dia 8.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Radial
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    50V
  • Capacitance
    68μF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    2.9Ohm
  • Lead Spacing
    0.138 3.50mm
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 85°C
  • Ripple Current
    190mA
  • Polarization
    Polar
  • Ripple Current @ Low Frequency
    210mA @ 120Hz
  • Diameter
    8mm
  • Height Seated (Max)
    0.472 12.00mm