  • B41821A7476M
B41821A7476M
advertisement
Manufacturer No:
B41821A7476M
Manufacturer:
TDK Electronics Inc.
HK JDW NO:
258-B41821A7476M
Package:
Radial, Can
Datasheet:
B41821A7476M
Description:
B41821 47μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 0.197Dia 5.00mm -40°C~85°C Polar Radial, Can
Step5Bar-code shipping tag
B41821A7476M
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    B41821
  • Published
    2012
  • Size / Dimension
    0.197Dia 5.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    35V
  • Capacitance
    47μF
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    4.9Ohm @ 120Hz
  • Lead Spacing
    0.079 2.00mm
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 85°C
  • Polarization
    Polar
  • Ripple Current @ Low Frequency
    130mA @ 120Hz
  • Height Seated (Max)
    0.472 12.00mm