  • B41821F8108M000
B41821F8108M000
advertisement
Manufacturer No:
B41821F8108M000
Manufacturer:
EPCOS
HK JDW NO:
3410-B41821F8108M000
Package:
Radial
Datasheet:
Description:
1mF Capacitor 20% Bulk 1.3A 7.5mm Radial
Step5Bar-code shipping tag
B41821F8108M000
  • Package / Case
    Radial
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Mounting Feature
    THROUGH HOLE MOUNT
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Packaging
    Bulk
  • Tolerance
    20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Capacitance
    1mF
  • Voltage - Rated DC
    63V
  • Lead Pitch
    7.5mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    200mOhm
  • Polarity
    POLARIZED
  • Lead Diameter
    800 μm
  • Leakage Current
    0.63mA
  • Ripple Current
    1.3A
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Tan Delta
    0.12
  • Length
    25mm