  • B41858C5567M8
B41858C5567M8
advertisement
Manufacturer No:
B41858C5567M8
Manufacturer:
TDK Electronics Inc.
HK JDW NO:
258-B41858C5567M8
Package:
Radial, Can
Datasheet:
B41858C5567M8
Description:
B41858 560μF Capacitor ±20% Tape & Box (TB) Through Hole 846mA 0.394Dia 10.00mm -55°C~105°C Polar 5.0038mm Radial, Can
Step5Bar-code shipping tag
B41858C5567M8
    Select All
  • Factory Lead Time
    11 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Box (TB)
  • Series
    B41858
  • Size / Dimension
    0.394Dia 10.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Radial
  • Applications
    Automotive
  • Voltage - Rated
    25V
  • Capacitance
    560μF
  • Lead Pitch
    5.0038mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    118mOhm @ 10kHz
  • Lead Spacing
    0.197 5.00mm
  • Lifetime @ Temp
    5000 Hrs @ 105°C
  • Ripple Current
    846mA
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    5000 hours
  • Impedance
    105mOhm
  • Ripple Current @ High Frequency
    846mA @ 100kHz
  • Diameter
    10mm
  • Height
    16mm
  • Height Seated (Max)
    0.669 17.00mm