  • B41858C8187M
B41858C8187M
advertisement
Manufacturer No:
B41858C8187M
Manufacturer:
EPCOS
HK JDW NO:
3410-B41858C8187M
Description:
180μF Capacitor 20% 705mA 5.0038mm Radial
Step5Bar-code shipping tag
B41858C8187M
    Radial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Tolerance
    20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Voltage - Rated
    63V
  • Capacitance
    180μF
  • Packing Method
    AMMO PACK; TAPE
  • Lead Pitch
    5.0038mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    199mOhm
  • Polarity
    Polar
  • Leakage Current
    0.1134mA
  • Ripple Current
    705mA
  • Life (Hours)
    5000 hours
  • Tan Delta
    0.1
  • Impedance
    180mOhm
  • Diameter
    10mm
  • Height
    20mm
  • Height Seated (Max)
    21.9964mm