  • B41858C9477M000
B41858C9477M000
advertisement
Manufacturer No:
B41858C9477M000
Manufacturer:
EPCOS
HK JDW NO:
3410-B41858C9477M000
Package:
Radial
Datasheet:
B41858C9477M000
Description:
470μF Capacitor 20% Bulk 2.061A 7.5mm Radial
Quantity:
In Stock : 1371
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
B41858C9477M000
    Select All
  • Lifecycle Status
    PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Packaging
    Bulk
  • Tolerance
    20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Capacitance
    470μF
  • Voltage - Rated DC
    100V
  • Reference Standard
    AEC-Q200
  • Lead Pitch
    7.5mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    68mOhm
  • Polarity
    POLARIZED
  • Lead Diameter
    800 μm
  • Leakage Current
    0.47mA
  • Ripple Current
    2.061A
  • Life (Hours)
    5000 hours
  • Tan Delta
    0.08
  • Diameter
    18mm
  • Height
    35mm
  • Length
    35mm