  • B41868R4228M
B41868R4228M
advertisement
Manufacturer No:
B41868R4228M
Manufacturer:
EPCOS
HK JDW NO:
3410-B41868R4228M
Package:
Radial
Datasheet:
Description:
2.2mF Capacitor 20% 1.291A 7.493mm Radial
Step5Bar-code shipping tag
B41868R4228M
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Tolerance
    20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
    150°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Voltage - Rated
    16V
  • Additional Feature
    STANDARD: IEC60384-4
  • Capacitance
    2.2mF
  • Packing Method
    BULK
  • Terminal Pitch
    7.5mm
  • Reference Standard
    AEC-Q200
  • Lead Pitch
    7.493mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    57mOhm
  • Polarity
    Polar
  • Leakage Current
    0.352mA
  • Ripple Current
    1.291A
  • Life (Hours)
    1000 hours
  • Tan Delta
    0.16
  • Impedance
    53mOhm
  • Diameter
    18mm
  • Height
    20mm
  • Height Seated (Max)
    21.9964mm