  • B41888C3278M000
B41888C3278M000
advertisement
Manufacturer No:
B41888C3278M000
Manufacturer:
EPCOS
HK JDW NO:
3410-B41888C3278M000
Package:
Aluminum
Datasheet:
Description:
B41888 2.7mF Capacitor 20% 2459mA Aluminum
Step5Bar-code shipping tag
B41888C3278M000
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Capacitance
    2.7mF
  • Voltage - Rated DC
    10V
  • Packing Method
    BULK
  • Reference Standard
    AEC-Q200
  • Polarity
    POLARIZED
  • Leakage Current
    0.27mA
  • Ripple Current
    2459mA
  • Tan Delta
    0.22
  • ESR
    30 mΩ
  • Diameter
    12.5mm
  • Length
    25mm
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Lifecycle Status
    PRODUCTION (Last Updated: 2 months ago)
  • Package / Case
    Aluminum
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Mounting Feature
    THROUGH HOLE MOUNT
  • Series
    B41888
  • Tolerance
    20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Radial
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
    105°C