  • B41888C5128M
B41888C5128M
advertisement
Manufacturer No:
B41888C5128M
Manufacturer:
EPCOS
HK JDW NO:
3410-B41888C5128M
Package:
Radial
Datasheet:
Description:
1.2mF Capacitor 20% 2A 5.0038mm Radial
Step5Bar-code shipping tag
B41888C5128M
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Tolerance
    20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Voltage - Rated
    25V
  • Capacitance
    1.2mF
  • Packing Method
    AMMO PACK
  • Lead Pitch
    5.0038mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    41mOhm
  • Polarity
    Polar
  • Leakage Current
    0.3mA
  • Ripple Current
    2A
  • Life (Hours)
    10000 hours
  • Tan Delta
    0.16
  • Impedance
    39mOhm
  • Diameter
    12.5mm
  • Height
    20mm
  • Height Seated (Max)
    21.9964mm