  • B41888C6188M000
B41888C6188M000
advertisement
Manufacturer No:
B41888C6188M000
Manufacturer:
EPCOS
HK JDW NO:
3410-B41888C6188M000
Package:
Radial
Datasheet:
B41888C6188M000
Description:
1.8mF Capacitor 20% Bulk 3.542A 7.5mm Radial
Step5Bar-code shipping tag
B41888C6188M000
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Lifecycle Status
    PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
    ALUMINUM (WET)
  • Packaging
    Bulk
  • Tolerance
    20%
    EAR99
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Capacitance
    1.8mF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Reference Standard
    AEC-Q200
  • Lead Pitch
    7.5mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    25mOhm
  • Polarity
    POLARIZED
  • Lead Diameter
    800 μm
  • Leakage Current
    0.9mA
  • Ripple Current
    3.542A
  • Life (Hours)
    10000 hours
  • Tan Delta
    0.12
  • Diameter
    18mm
  • Height
    31.5mm
  • Length
    31.5mm