  • B41888C8566M
B41888C8566M
advertisement
Manufacturer No:
B41888C8566M
Manufacturer:
EPCOS
HK JDW NO:
3410-B41888C8566M
Description:
56μF Capacitor 20% 283mA 3.5052mm Radial
Step5Bar-code shipping tag
B41888C8566M
    Select All
  • Ripple Current
    283mA
  • Life (Hours)
    10000 hours
  • Tan Delta
    0.09
  • Diameter
    8mm
  • Height
    11.5mm
  • Height Seated (Max)
    12.4968mm
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Mount
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Tolerance
    20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Voltage - Rated
    63V
  • Capacitance
    56μF
  • Packing Method
    BULK
  • Terminal Pitch
    3.5mm
  • Reference Standard
    AEC-Q200
  • Lead Pitch
    3.5052mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    2.03Ohm