  • B41888D4478M
B41888D4478M
advertisement
Manufacturer No:
B41888D4478M
Manufacturer:
EPCOS
HK JDW NO:
3410-B41888D4478M
Package:
Radial
Datasheet:
Description:
4.7mF Capacitor 20% 3.2A 7.493mm Radial
Step5Bar-code shipping tag
B41888D4478M
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Tolerance
    20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Voltage - Rated
    16V
  • Capacitance
    4.7mF
  • Packing Method
    AMMO PACK
  • Lead Pitch
    7.493mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    23mOhm
  • Polarity
    Polar
  • Leakage Current
    0.752mA
  • Ripple Current
    3.2A
  • Life (Hours)
    10000 hours
  • Tan Delta
    0.24
  • Impedance
    21mOhm
  • Diameter
    18mm
  • Height
    25mm
  • Height Seated (Max)
    27.0002mm