  • B41889A3228M
B41889A3228M
advertisement
Manufacturer No:
B41889A3228M
Manufacturer:
EPCOS
HK JDW NO:
3410-B41889A3228M
Package:
Radial
Datasheet:
Description:
2.2mF Capacitor 20% 2.8A 5.0038mm Radial
Step5Bar-code shipping tag
B41889A3228M
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Tolerance
    20%
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Voltage - Rated
    10V
  • Capacitance
    2.2mF
  • Packing Method
    TR, BLISTER
  • Lead Pitch
    5.0038mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    160mOhm
  • Polarity
    Polar
  • Leakage Current
    0.66mA
  • Ripple Current
    2.8A
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Tan Delta
    0.21
  • Diameter
    12.5mm
  • Height
    25mm
  • Height Seated (Max)
    27.0002mm