  • B41890A6277M
B41890A6277M
advertisement
Manufacturer No:
B41890A6277M
Manufacturer:
TDK Electronics Inc.
HK JDW NO:
258-B41890A6277M
Package:
Radial, Can
Datasheet:
B41890A6277M
Description:
B41890 270μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.82A 0.492Dia 12.50mm -55°C~105°C Polar 5.0038mm Radial, Can
Step5Bar-code shipping tag
B41890A6277M
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    B41890
  • Published
    2017
  • Size / Dimension
    0.492Dia 12.50mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    50V
  • Capacitance
    270μF
  • Lead Pitch
    5.0038mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    72mOhm @ 10kHz
  • Polarity
    Polar
  • Lead Spacing
    0.197 5.00mm
  • Lead Diameter
    600 μm
  • Lifetime @ Temp
    15000 Hrs @ 105°C
  • Ripple Current
    1.82A
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    15000 hours
  • Impedance
    60mOhms
  • Ripple Current @ High Frequency
    1.82A @ 100kHz
  • Height Seated (Max)
    0.866 22.00mm