  • B43041A4225M
B43041A4225M
advertisement
Manufacturer No:
B43041A4225M
Manufacturer:
EPCOS
HK JDW NO:
3410-B43041A4225M
Package:
Radial
Datasheet:
Description:
2.2μF Capacitor 20% Bulk 30mA 3.5mm Radial
Step5Bar-code shipping tag
B43041A4225M
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Packaging
    Bulk
  • Tolerance
    20%
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Capacitance
    2.2μF
  • Voltage - Rated DC
    350V
  • Packing Method
    AMMO PACK/TR
  • Lead Pitch
    3.5mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Polarity
    POLARIZED
  • Lead Diameter
    600 μm
  • Ripple Current
    30mA
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Tan Delta
    0.2
  • Diameter
    8mm
  • Height
    11.5mm
  • Length
    11.5mm