  • B43082A1336M
B43082A1336M
advertisement
Manufacturer No:
B43082A1336M
Manufacturer:
EPCOS
HK JDW NO:
3410-B43082A1336M
Package:
Radial
Datasheet:
Description:
33μF Capacitor 20% Bulk 500mA 5mm Radial
Step5Bar-code shipping tag
B43082A1336M
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Packaging
    Bulk
  • Tolerance
    20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Capacitance
    33μF
  • Voltage - Rated DC
    160V
  • Lead Pitch
    5mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Polarity
    POLARIZED
  • Lead Diameter
    600 μm
  • Ripple Current
    500mA
  • Life (Hours)
    5000 hours
  • Tan Delta
    0.15
  • Diameter
    10mm
  • Height
    20mm
  • Length
    20mm