  • B43252A4567M
B43252A4567M
advertisement
Manufacturer No:
B43252A4567M
Manufacturer:
EPCOS
HK JDW NO:
3410-B43252A4567M
Package:
Radial
Datasheet:
Description:
B43252 560μF Capacitor 20% 2.06A 10.0076mm Radial
Step5Bar-code shipping tag
B43252A4567M
  • Package / Case
    Radial
  • Tolerance
    20%
    EAR99
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -25°C
  • Voltage - Rated
    350V
  • Capacitance
    560μF
  • Packing Method
    Bulk
  • Lead Pitch
    10.0076mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Polarity
    Polar
  • Leakage Current
    3.92mA
  • Ripple Current
    2.06A
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Tan Delta
    0.15
  • Diameter
    35mm
  • Height
    50mm
  • Height Seated (Max)
    51.9938mm