  • B43305B2188M
B43305B2188M
advertisement
Manufacturer No:
B43305B2188M
Manufacturer:
EPCOS
HK JDW NO:
3410-B43305B2188M
Package:
Radial
Datasheet:
Description:
1.8mF Capacitor 20% 3.23A 10.0076mm Radial
Step5Bar-code shipping tag
B43305B2188M
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Tolerance
    20%
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Snap in
  • ECCN Code
    EAR99
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Voltage - Rated
    200V
  • Additional Feature
    STANDARD: IEC60384-4
  • Capacitance
    1.8mF
  • Packing Method
    CARDBOARD
  • Terminal Pitch
    10mm
  • Lead Pitch
    10.0076mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    70mOhm
  • Polarity
    Polar
  • Leakage Current
    2.32959mA
  • Ripple Current
    3.23A
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Tan Delta
    0.15
  • Impedance
    100mOhm
  • Height
    35mm
  • Height Seated (Max)
    37.0078mm