  • B43305B5277M
B43305B5277M
advertisement
Manufacturer No:
B43305B5277M
HK JDW NO:
258-B43305B5277M
Package:
Radial, Can - Snap-In
Datasheet:
B43305B5277M
Description:
B43305 270μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 0.984Dia 25.00mm -40°C~85°C Polar Radial, Can - Snap-In
Step5Bar-code shipping tag
B43305B5277M
    Select All
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Package / Case
    Radial, Can - Snap-In
  • Surface Mount
    NO
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Size / Dimension
    0.984Dia 25.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Voltage - Rated
    450V
  • Capacitance
    270μF
  • Terminal Pitch
    10mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    500mOhm @ 100Hz
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    450V
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 85°C
  • Leakage Current
    1.0912mA
  • Polarization
    Polar
  • Tan Delta
    0.2
  • Impedance
    710mOhm
  • Ripple Current @ Low Frequency
    1.62A @ 100Hz
  • Diameter
    25mm
  • Height Seated (Max)
    1.654 42.00mm
  • Length
    40mm