  • B43310A9568M
B43310A9568M
advertisement
Manufacturer No:
B43310A9568M
HK JDW NO:
3410-B43310A9568M
Package:
Radial
Datasheet:
Description:
5.6mF Capacitor 20% Bulk 12.2A 31.6992mm Radial
Step5Bar-code shipping tag
B43310A9568M
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Chassis Mount
  • Package / Case
    Radial
  • Terminal Shape
    BINDING POST
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Packaging
    Bulk
  • Tolerance
    20%
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Stud
  • ECCN Code
    EAR99
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -25°C
  • Capacitance
    5.6mF
  • Voltage - Rated DC
    400V
  • Packing Method
    CARDBOARD
  • Lead Pitch
    31.6992mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    34mOhm
  • Polarity
    POLARIZED
  • Leakage Current
    5mA
  • Ripple Current
    12.2A
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Tan Delta
    0.2
  • Height Seated (Max)
    129.9972mm