  • B43457B4109M003
B43457B4109M003
advertisement
Manufacturer No:
B43457B4109M003
Manufacturer:
TDK Electronics Inc.
HK JDW NO:
258-B43457B4109M003
Package:
Radial, Can - Screw Terminals
Datasheet:
B43457B4109M003
Description:
B43457 10000μF Capacitor ±20% Bulk Chassis Mount 3.583Dia 91.00mm -40°C~85°C Polar Radial, Can - Screw Terminals
Step5Bar-code shipping tag
B43457B4109M003
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Surface Mount
    NO
  • Package / Case
    Radial, Can - Screw Terminals
  • Mounting Type
    BINDING POST
  • Mounting Feature
    STUD MOUNT
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Series
    B43457
  • Packaging
    Bulk
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Size / Dimension
    3.583Dia 91.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    350V
  • Capacitance
    10000μF
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    20mOhm @ 100Hz
  • Lead Spacing
    1.248 31.70mm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    350V
  • Lifetime @ Temp
    10000 Hrs @ 85°C
  • Polarization
    Polar
  • Ripple Current @ Low Frequency
    17A @ 100Hz
  • Height Seated (Max)
    5.728 145.50mm