  • B43501A5337M000
B43501A5337M000
advertisement
Manufacturer No:
B43501A5337M000
Manufacturer:
EPCOS
HK JDW NO:
3410-B43501A5337M000
Package:
Aluminum
Datasheet:
B43501A5337M000
Description:
330μF Capacitor 20% 2.1A 10mm Aluminum
Quantity:
In Stock : 2352
Step5Bar-code shipping tag
B43501A5337M000
  • Package / Case
    Aluminum
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    SNAP-IN
  • Mounting Feature
    THROUGH HOLE MOUNT
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Aluminium
  • Tolerance
    20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Capacitance
    330μF
  • Voltage - Rated DC
    450V
  • Packing Method
    CARDBOARD
  • Reference Standard
    IEC60384-4
  • Lead Pitch
    10mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    400mOhm
  • Polarity
    POLARIZED
  • Lead Diameter
    800 μm
  • Ripple Current
    2.1A
  • Life (Hours)
    10000 hours
  • Ripple Current (AC)
    2.1A
  • Diameter
    35mm
  • Height
    40mm