  • B43501A9687M007
B43501A9687M007
advertisement
Manufacturer No:
B43501A9687M007
Manufacturer:
TDK Electronics Inc.
HK JDW NO:
258-B43501A9687M007
Package:
Radial, Can - Snap-In
Datasheet:
B43501A9687M007
Description:
B43501 680μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.378Dia 35.00mm -40°C~85°C Polar Radial, Can - Snap-In
Step5Bar-code shipping tag
B43501A9687M007
    Select All
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can - Snap-In
  • Surface Mount
    NO
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    B43501
  • Size / Dimension
    1.378Dia 35.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    400V
  • Capacitance
    680μF
  • Packing Method
    CARDBOARD
  • Terminal Pitch
    10mm
  • Reference Standard
    IEC60384-4
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    100mOhm @ 100Hz
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    400V
  • Lifetime @ Temp
    10000 Hrs @ 85°C
  • Leakage Current
    1.91526mA
  • Polarization
    Polar
  • Impedance
    160mOhm
  • Ripple Current @ Low Frequency
    3.33A @ 100Hz
  • Diameter
    35mm
  • Height Seated (Max)
    2.244 57.00mm
  • Length
    55mm