  • B43501E2337M60
B43501E2337M60
advertisement
Manufacturer No:
B43501E2337M60
Manufacturer:
TDK Electronics Inc.
HK JDW NO:
258-B43501E2337M60
Package:
Radial, Can - Snap-In
Datasheet:
B43501E2337M60
Description:
B43501 330μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.43A 0.866Dia 22.00mm -40°C~85°C Polar 10.0076mm Radial, Can - Snap-In
Step5Bar-code shipping tag
B43501E2337M60
    Select All
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can - Snap-In
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    B43501
  • Size / Dimension
    0.866Dia 22.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Snap in
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    200V
  • Capacitance
    330μF
  • Lead Pitch
    10.0076mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    300mOhm @ 100Hz
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Lifetime @ Temp
    10000 Hrs @ 85°C
  • Ripple Current
    1.43A
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    10000 hours
  • Impedance
    390mOhm
  • Ripple Current @ Low Frequency
    1.43A @ 100Hz
  • Diameter
    22mm
  • Height
    30mm
  • Height Seated (Max)
    1.260 32.00mm