  • B43504A9337M
B43504A9337M
advertisement
Manufacturer No:
B43504A9337M
Manufacturer:
EPCOS
HK JDW NO:
3410-B43504A9337M
Package:
Radial
Datasheet:
B43504A9337M
Description:
330μF Capacitor 20% 1.5A 10mm Radial
Quantity:
In Stock : 5386
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
B43504A9337M
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Aluminium
  • Tolerance
    20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Snap in
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Capacitance
    330μF
  • Voltage - Rated DC
    400V
  • Packing Method
    BULK
  • Lead Pitch
    10mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    270mOhm
  • Polarity
    Polar
  • Leakage Current
    1.15618mA
  • Ripple Current
    1.5A
  • Test Frequency
    100Hz
  • Life (Hours)
    3000 hours
  • Impedance
    330mOhm
  • Dissipation Factor
    0.15 %
  • Ripple Current (AC)
    1.5A
  • Diameter
    30mm
  • Height
    45mm
  • Height Seated (Max)
    46.99mm
  • Length
    45mm