  • B43504C2108M000
B43504C2108M000
advertisement
Manufacturer No:
B43504C2108M000
Manufacturer:
EPCOS
HK JDW NO:
3410-B43504C2108M000
Package:
Aluminum
Datasheet:
Description:
1mF Capacitor 20% Bulk 2.8A 10mm Aluminum
Step5Bar-code shipping tag
B43504C2108M000
    Select All
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Through Hole
  • Package / Case
    Aluminum
  • Tolerance
    20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Snap in
  • ECCN Code
    EAR99
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Capacitance
    1mF
  • Voltage - Rated DC
    250V
  • Lead Pitch
    10mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    140mOhm
  • Polarity
    POLARIZED
  • Lead Diameter
    800 μm
  • Leakage Current
    1.80568mA
  • Ripple Current
    2.8A
  • Life (Hours)
    3000 hours
  • Tan Delta
    0.15
  • Diameter
    35mm
  • Length
    40mm