  • B43505A9107M
B43505A9107M
advertisement
Manufacturer No:
B43505A9107M
Manufacturer:
EPCOS
HK JDW NO:
3410-B43505A9107M
Package:
Radial
Datasheet:
B43505A9107M
Description:
100μF Capacitor 20% Bulk 700mA 10mm Radial
Step5Bar-code shipping tag
B43505A9107M
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    PCB, Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Packaging
    Bulk
  • Tolerance
    20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Snap in
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Additional Feature
    STANDARD: IEC60384-4
  • Capacitance
    100μF
  • Voltage - Rated DC
    400V
  • Lead Pitch
    10mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    880mOhm
  • Polarity
    Polar
  • Lead Diameter
    800 μm
  • Voltage
    400V
  • Leakage Current
    0.50353mA
  • Ripple Current
    700mA
  • Test Frequency
    100Hz
  • Life (Hours)
    5000 hours
  • Tan Delta
    0.13
  • Impedance
    1.09Ohm
  • Diameter
    25mm
  • Height
    30mm
  • Height Seated (Max)
    32.004mm
  • Length
    30mm