  • B43508A5687M062
B43508A5687M062
advertisement
Manufacturer No:
B43508A5687M062
HK JDW NO:
258-B43508A5687M062
Datasheet:
B43508A5687M062
Description:
B43508 680μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 2.4A 1.378Dia 35.00mm -40°C~105°C Polar 10mm Radial, Can - Snap-In
Step5Bar-code shipping tag
B43508A5687M062
    Select All
  • Factory Lead Time
    36 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Radial, Can - Snap-In
  • Number of Pins
    3
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Size / Dimension
    1.378Dia 35.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Active
    Snap in
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -25°C
  • Voltage - Rated
    450V
  • Capacitance
    680μF
  • Voltage - Rated DC
    450V
  • Lead Pitch
    10mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    180mOhm @ 100Hz
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Lead Diameter
    800 μm
  • Lifetime @ Temp
    3000 Hrs @ 105°C
  • Ripple Current
    2.4A
  • Test Frequency
    100Hz
  • Impedance
    260mOhms
  • Ripple Current @ Low Frequency
    2.4A @ 100Hz
  • Dissipation Factor
    0.2 %
  • Diameter
    35mm
  • Height Seated (Max)
    2.244 57.00mm
  • Length
    55mm