  • B43508A9277M000
B43508A9277M000
advertisement
Manufacturer No:
B43508A9277M000
HK JDW NO:
258-B43508A9277M000
Datasheet:
B43508A9277M000
Description:
B43508 270μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 0.866Dia 22.00mm -40°C~105°C Polar Radial, Can - Snap-In
Step5Bar-code shipping tag
B43508A9277M000
    Select All
  • Factory Lead Time
    36 Weeks
  • Mounting Type
    Radial, Can - Snap-In
  • Surface Mount
    NO
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2013
  • Size / Dimension
    0.866Dia 22.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Voltage - Rated
    400V
  • Capacitance
    270μF
  • Packing Method
    Cardboard
  • Terminal Pitch
    10mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    460mOhm @ 100Hz
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    400V
  • Lifetime @ Temp
    3000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    1.0051mA
  • Polarization
    Polar
  • Tan Delta
    0.2
  • Impedance
    640mOhm
  • Ripple Current @ Low Frequency
    1.16A @ 100Hz
  • Diameter
    22mm
  • Height Seated (Max)
    2.047 52.00mm
  • Length
    50mm