  • B43510A0158M007
B43510A0158M007
advertisement
Manufacturer No:
B43510A0158M007
Manufacturer:
TDK Electronics Inc.
HK JDW NO:
258-B43510A0158M007
Package:
Radial, Can - Snap-In - 4 Lead
Datasheet:
B43510A0158M007
Description:
B43510 1500μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 7.2A -40°C~85°C Polar 10mm Radial, Can - Snap-In - 4 Lead
Step5Bar-code shipping tag
B43510A0158M007
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can - Snap-In - 4 Lead
  • Number of Pins
    4
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    B43510
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Snap in
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    420V
  • Capacitance
    1500μF
  • Voltage - Rated DC
    420V
  • Lead Pitch
    10mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    140mOhm @ 100Hz
  • Lead Diameter
    800 μm
  • Lifetime @ Temp
    5000 Hrs @ 85°C
  • Ripple Current
    7.2A
  • Test Frequency
    100Hz
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    5000 hours
  • Ripple Current @ Low Frequency
    7.2A @ 100Hz
  • Dissipation Factor
    0.2 %
  • Diameter
    40mm
  • Length
    100mm