  • B43510B9128M007
B43510B9128M007
advertisement
Manufacturer No:
B43510B9128M007
Manufacturer:
EPCOS
HK JDW NO:
3410-B43510B9128M007
Description:
1.2mF Capacitor 20% Bulk 5.5A
Step5Bar-code shipping tag
B43510B9128M007
    Select All
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Through Hole
  • Number of Pins
    4
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Tolerance
    20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Snap in
  • ECCN Code
    EAR99
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Capacitance
    1.2mF
  • Voltage - Rated DC
    400V
  • Packing Method
    CARDBOARD
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    110mOhm
  • Polarity
    POLARIZED
  • Lead Diameter
    800 μm
  • Ripple Current
    5.5A
  • Life (Hours)
    5000 hours
  • Diameter
    40mm
  • Length
    70mm