  • B43511A5477M007
B43511A5477M007
advertisement
Manufacturer No:
B43511A5477M007
Manufacturer:
EPCOS
HK JDW NO:
3410-B43511A5477M007
Description:
470μF Capacitor 20% Bulk 3.1A 10mm
Step5Bar-code shipping tag
B43511A5477M007
    Select All
  • Test Frequency
    100Hz
  • Life (Hours)
    12000 hours
  • Dissipation Factor
    0.2 %
  • Diameter
    35mm
  • Length
    60mm
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Through Hole
  • Number of Pins
    4
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Tolerance
    20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Snap in
  • ECCN Code
    EAR99
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Capacitance
    470μF
  • Voltage - Rated DC
    450V
  • Packing Method
    CARDBOARD
  • Lead Pitch
    10mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    430mOhm
  • Polarity
    POLARIZED
  • Lead Diameter
    800 μm
  • Leakage Current
    1.60665mA
  • Ripple Current
    3.1A