  • B43511A9108M087
B43511A9108M087
advertisement
Manufacturer No:
B43511A9108M087
Manufacturer:
TDK Electronics Inc.
HK JDW NO:
258-B43511A9108M087
Package:
Radial, Can - Snap-In - 4 Lead
Datasheet:
B43511A9108M087
Description:
B43511 1000μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 5.1A 1.378Dia 35.00mm -40°C~85°C Polar 10mm Radial, Can - Snap-In - 4 Lead
Step5Bar-code shipping tag
B43511A9108M087
    Select All
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can - Snap-In - 4 Lead
  • Number of Pins
    4
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    B43511
  • Size / Dimension
    1.378Dia 35.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Snap in
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    400V
  • Capacitance
    1000μF
  • Voltage - Rated DC
    400V
  • Lead Pitch
    10mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    90mOhm @ 100Hz
  • Lead Spacing
    0.886 22.50mm
  • Lead Diameter
    800 μm
  • Lifetime @ Temp
    12000 Hrs @ 85°C
  • Ripple Current
    5.1A
  • Test Frequency
    100Hz
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    12000 hours
  • Impedance
    110mOhms
  • Ripple Current @ Low Frequency
    5.1A @ 100Hz
  • Dissipation Factor
    0.15 %
  • Diameter
    40mm
  • Height Seated (Max)
    4.024 102.20mm
  • Length
    70mm